Časté otázky - Wartner
zde se nacházíte:
Index > Časté otázky

Časté otázky

Vyzkoušel jsem Wartner Kryoterapii jednou, ale nic se nestalo. Co mám udělat příště?

Starší nebo větší bradavice se odstraňují hůř, zpravidla je nutné použít Wartner Kryoterapii opakovaně. Pokud aplikaci potřebujete opakovat, přípravek naneste po 2 týdnech od předcházející aplikace. Na jednu bradavici můžete použít přípravek maximálně třikrát. Pokud ani tři aplikace přípravku nepovedou k odstranění bradavic, poraďte se s lékařem.

Může se úspěšně vyléčená bradavice nebo veruka vrátit?

Po úspěšné léčbě bradavice nebo veruky obvykle dojde k jejich trvalému odstranění. Imunitní systém běžně vyčistí zbytky.

Kdy nemohu použít Wartner Kryoterapii?

 • Pokud jste diabetik. 
 • Pokud jste těhotná nebo kojíte.
 • Pokud je bradavice nebo veruka umístěná na místě s jemnou nebo citlivou kůží (např. tvář, krk, podpaždí, prsa, intimní oblast).
 • Pokud je pokožka podrážděná, infikovaná nebo zarudlá.
 • Pokud si nejste jistý ohledně pokožky (např. svědění, otok), na níž se bradavice nebo veruka vyskytuje.
 • Přípravek není určený pro děti do 4 let.

Jsou nějaké vedlejší účinky při použití Wartner Kryoterapie?

 • Jako u všech zmrazovacích metod může dočasně zbělet kůže.
 • Pod ošetřenou bradavicí se vytvoří puchýř, ale jedná se o součást ošetření a je to neškodné.
 • Použití Wartner Kryoterapie může způsobit drobné popáleniny (přípravek má během zmrazení velmi nízkou teplotu). Tyto vedlejší účinky se vyskytují pouze velmi zřídka.
 • V případě, že přípravek aplikujte delší dobu, může dojít k poškození vrchních vrstev kůže, vzniku jizev nebo k narušení nervové tkáně. Přípravek musí být použitý přesně podle návodu.
 • Pokud přípravek aplikujete na zdravou tkáň na prstech rukou nebo nohou (což může nastat v případě, že aplikátor necháte přiložený déle, než je stanoveno v příbalovém letáku), může dojít k lokálnímu odumření tkáně.
 • U některých osob může dojít k vytvoření větších puchýřů, které mohou být bolestivé.
 • Po odpadnutí bradavice může být ošetřené místo bez pigmentace nebo se v něm mohou objevit malé jizvičky.
 • Pro minimalizování vedlejších účinků je nutné přípravek Wartner Kryoterapie aplikovat podle pokynů uvedených v příbalovém letáku.

Jak závažné jsou vedlejší účinky?

Zbělení kůže během aplikace: po přitlačení pěnového aplikátoru na bradavici může kůže zbělet. Po odstranění aplikátoru se kůži navrátí původní barva. 

Vytvoření puchýře: následkem zmrazení se pod bradavicí může vytvořit puchýř, který zmizí hned, jak bradavice nebo veruka odpadne. Mezitím se pod ním vytvoří nová zdravá kůže.

Nepříjemný pocit během aplikace: po přitlačení pěnového aplikátoru se jako následek zmrazení může dostavit pocit pichlavé bolesti. Nepříjemný pocit velmi rychle po ošetření zeslábne a během následujících hodin zcela zmizí. 

Lokální odumření tkáně: k tomuto může dojít v případě, že aplikátor necháte přiložený delší dobu, než je stanoveno. Nenechávejte aplikátor přiložený na bradavici déle než 20 sekund (max. 40 sekund na veruce). 

Zjizvení a poškození nervové tkáně: může nastat pouze při neopatrném zacházení nebo nedodržení pokynů uvedených v příbalovém letáku. Nikdy nenechávejte aplikátor přiložený na bradavici déle než 20 sekund (max. 40 sekund na veruce).

Co mám dělat v případě, že vedlejší účinek nezmizí?

Vždy se poraďte s lékařem, pokud se objeví jiné vedlejší účinky, nebo se neutiší pichlavá bolest po ošetření přípravkem Wartner Kryoterapie.

Kdo může používat Wartner Kryoterapii?

Přípravek mohou používat dospělé osoby. V případě aplikace přípravku na bradavice a veruky u dětí starších 4 let může být přípravek používán pouze dospělými osobami.

Může být Wartner Kryoterapie použitý při ošetření dětí?

Ano, Wartner Kryoterapie je vhodný pro děti od 4 let.

Je nebezpečné použít Wartner Kryoterapii k ošetření dětí mladších 4 let?

Nedoporučujeme použít přípravek Wartner Kryoterapii k ošetření dětí mladších 4 let.

Může Wartner Kryoterapii použít těhotná žena?

Nikoliv. Nepoužívejte přípravek Wartner Kryoterapie, pokud jste těhotná nebo pokud kojíte.

Jak rychle bradavice nebo veruka po ošetření zmizí?

Bradavice, veruky zpravidla zmizí 10 až 14 dní po aplikaci přípravku.

Co mám dělat v případě, když bradavice po 14 dnech nezmizí?

Pokud bradavice nebo její část nezmizí ani po 14 dnech, lze na ni opět nanést přípravek Wartner Kryoterapie. Na jednu bradavici použijte přípravek maximálně třikrát s odstupem 2 týdnů mezi jednotlivými aplikacemi.

Co mám dělat v případě, když bradavice nezmizí po troch ošetřeních přípravkem Wartner Kryoterapie?

Pokud ani tři aplikace nepovedou k odstranění bradavic, poraďte se s lékařem.

Proč bych měl použít Wartner Kryoterapii, když mohu jít k lékaři pro stejné ošetření?

Wartner Kryoterapie má několik důležitých výhod. Šetří čas a má jednoduché použití. Nemusíte dlouho čekat u lékaře. Tekutý dusík, který používají lékaři, má mnohem nižší teplotu než Wartner Kryoterapie, díky čemuž je ošetření přípravkem Wartner Kryoterapie méně bolestivé, ale stejně účinné.

Jaký je rozdíl mezi ošetřením tekutým dusíkem používaným lékaři a ošetřením přípravkem Wartner Kryoterapie?

Tekutý dusík, který používají lékaři, má mnohem nižší teplotu než Wartner Kryoterapie, díky čemuž je ošetření přípravkem Wartner Kryoterapie méně bolestivé, ale stejně účinné.

Jak nejlépe pečovat o místo, které jsem ošetřil?

Ujistěte se, že ošetřovaná plocha zůstala čistá. Neškrabte si ji, ani ji jinak nedrážděte. Puchýř ochraňte speciální náplastí a nepropichujte ho.

Mohu ošetřované místo nechat mokré?

Ano. Po léčbě se můžete sprchovat, koupat se nebo plavat.

Kdo vyrábí Wartner Kryoterapii?

Wartner Kryoterapii vyrábí Omega Teknika – First Floor, Block A, The Crescent Building, Northwood Office Park, Dublin 9, Irsko a distributorem pro Českou republiku je Omega Pharma a.s., Drážní 253/7, 627 00 Brno.

Kde lze Wartner Kryoterapii zakoupit?

Wartner Kryoterapii lze zakoupit v lékárně ve vašem okolí nebo na lékárenských e-shopech.

Jak vypadají bradavice pravé a veruky?

Pravé bradavice se obvykle vyskytují na rukou, kolenech a loktech. Na povrchu jsou drsné a svým vzhledem připomínají květák.

Veruky jsou podobné bradavicím pravým, ale s tím rozdílem, že se vyskytují na chodidlech nebo na spodní straně prstů nohou. Obvykle jsou více ploché, na povrchu překryté ztvrdlou kůží. Při chůzi jsou vystaveny tlaku a mohou být více bolestivé.

Existují i další typy bradavic?

Ano, kromě bradavice pravé existují různé druhy bradavic různých tvarů, velikostí a vzhledu, některé mohou být i bolestivé. Vyskytují se buď jednotlivě nebo mnohopočetně.

Pravé bradavice (Verruca vulgaris): vypadají jako hrbolaté útvary velikosti špendlíkové hlavičky, přičemž se mohou dále zvětšovat. Později se dostávají nad povrch kůže a jejich původně hladký povrch zrohovatí a dostane bradavičnatý vzhled připomínající květák. Nejčastěji se vyskytují na rukou, ale mohou se objevit kdekoliv. Obvykle se dají jednoduše odstranit.

Plantární bradavice (Verruca, Verruca pedis): vyskytují se na chodidlech, především na patě a bříšku chodidla, tedy v místech, kde je na nohu kladený největší tlak při chůzi. Z tohoto důvodu se bradavice dostávají hlouběji do kůže, a tak trvá déle, než si jí pacient všimne. Výrůstek je zpočátku drobný a má hladký povrch. S postupujícím časem však bradavice roste a vystupuje nad úroveň kůže, kde dochází ke ztvrdnutí a ke značnému zdrsnění jejího povrchu. Někdy se okolo výrůstku vytvoří tvrdý prstenec podobný mozolu. Uvnitř bradavice mohou být viditelné drobné tmavé tečky, které představují petechie (drobné krvácení). Proto když si pacient plantární bradavici rozškrábne, objeví se na jejím místě malé krvácení. Plantární bradavice jsou často velmi bolestivé, a proto způsobují potíže při chůzi a běhu. Mohou se shlukovat do skupinek, potom hovoříme o tzv. mozaikovité bradavici.

Ploché bradavice (Verruca plana): jsou drobnější než bradavice pravé. Vypadají jako růžové ploché puchýřky s hladkým povrchem, který není zdrsněný. Zpravidla se vyskytují ve větším množství, mohou jejich být až stovky. Nejčastějšími místy výskytu jsou hlava, krk a končetiny (zejména zápěstí a kotníky). K jejich šíření může docházet i při škrábání si postiženého místa. Rozmístění je potom často lineární ve směru škrábání.

Nitkovité bradavice (Verruca filiformis): vyskytují se v oblastech, kde je tenká a jemná kůže, nejčastěji na tváři v okolí očí a rtů. Mají úzký, protáhlý tvar a stopkovitě vystupují nad úroveň kůže. Je tedy poměrně jednoduché je nechtěně strhnout, např. při holení, což vyvolává krvácení. Často se rovněž stává, že jejich povrch zrohovatí a ztvrdne. Tento typ bradavice se velmi snadno šíří, a proto se dokáže rozmnožit do větší skupinky, obzvlášť pokud je kůže tváře poraněna.

Genitální bradavice (venereal wart, Condyloma acuminatum, Verruca acuminata): se nejčastěji šíří při intimním styku a zasahují místa, na nichž dochází ke vzájemnému kontaktu. Většinou se vytvoří jako malé, měkké, růžově zbarvené výrůstky. Časem mohou zatvrdnout, nebo se natáhnout do tvaru malé stopky. Většina z těchto bradaviček je bezbolestná a za nějakou dobu, obvykle do pár měsíců samotné zmizí. Zároveň jsou však nevyléčitelné, což znamená, že se mohou kdykoliv znovu a znovu vracet.

UPOZORNĚNÍ: WARTNER KRYOTERAPIE 2. GENERACE NEMŮŽE BÝT POUŽITÝ K OŠETŘENÍ jiného typu bradavic, než bradavice pravé a veruky.

Co mám dělat, když si nejsem jistý, zda kožní výrůstek je nebo není bradavice?

Vždy se poraďte se svým lékařem, pokud si nejste jistý, že se jedná o bradavici nebo veruku.

Co obsahuje balení Wartner Kryoterapie?

Balení Wartner Kryoterapie obsahuje:

 • nádobku s aerosolem (směs dimetyléteru a propanu),
 • aplikační držák pro přichycení pěnového aplikátoru,
 • 12 jednorázových pěnových aplikátorů,
 • 1 pilník k odstranění zrohovatělé kůže v oblasti bradavice nebo veruky před samotným ošetřením.

Jak přípravek Wartner Kryoterapie funguje?

Wartner Kryoterapie je založený na stejném principu jako zmrazování tekutým dusíkem, které používají lékaři. Po přitlačení pěnového aplikátoru na bradavici ji Wartner Kryoterapie po pár sekundách zmrazí až k jejímu jádru. Následkem zmrazení se pod bradavicí vytvoří puchýř a během následujících 10 až 14 dní by měla postupně zmizet nebo odpadnout. Mezitím se pod ní vytvoří zdravá kůže.

Bude použití přípravku Wartner Kryoterapie bolet?

Následkem zmrazení můžete pociťovat slabou bolest, píchání nebo zvýšenou citlivost. Nepříjemný pocit velmi rychle zeslábne a během následujících hodin zcela zmizí.

Je použití přípravku Wartner Kryoterapie bezpečné?

Ano, použití přípravku Wartner Kryoterapie je bezpečné, pokud je použitý podle uvedených pokynů. Přípravek mohou aplikovat pouze dospělé osoby. Přípravek není určený pro děti do 4 let, ani pro těhotné a kojící ženy. Přípravek není určený osobám s cukrovkou, protože zmrazená kůže se u nich může hojit mnohem déle nebo se nemusí zahojit úplně. Osoby s poruchami krevního oběhu by se před použitím přípravku Wartner Kryoterapie měly poradit s lékařem.

Přípravek je označen značkou CE a klasifikován jako zdravotnický prostředek třídy IIa v souladu s evropskými směrnicemi (MDD 93/42/EEC). Wartner Kryoterapie byl posouzen radou vědeckých a lékařských odborníků jako bezpečná metoda pro odstranění bradavic a veruk: „Wartner Kryoterapie 2. generace splňuje všechny zákonné požadavky, které slouží pro zajištění bezpečnosti spotřebitelů“ – J. Sleumer, vedoucí laboratoří Eurofill, Zaandam, Nizozemsko.

Dermatologové potvrzují bezpečnost Wartner Kryoterapie 2. generace: „Účinnost Wartner Kryoterapie 2. generace je srovnatelná s klasickou technikou (tekutý dusík = lékařská metoda) v každém ohledu, efekt zmrazení je podobný zmrazení tekutým dusíkem, lze trochu pomaleji (20" aplikace namísto 3" aplikace), což myslím je bezpečnější a méně bolestivé“ – Dr. J. M. Gray, dermatolog, Paříž, Francie

„Znalecký posudek je, že Wartner Kryoterapie 2. generace může být aplikována samotným pacientem a může být prodávána pacientům volně“ – Dr. I. H. Boersma, dermatolog, Nemocnice Albert Schweizer, Zwijndrecht, Nizozemsko

Kdy nemohu přípravek Wartner Kryoterapii použít?

Wartner Kryoterapie nemůže být použita na:

 • odstranění bradavic na tváři, krku, v oblasti podpaždí, na prsou a na intimní části těla;
 • na podrážděnou, infikovanou nebo zarudnutou kůži, ani na části těla jevící známky zánětu (projevující se svěděním nebo otokem);
 • na bradavice, z nichž vyrůstá chloupek, na znamínka, tmavé névy, pigmentové skvrny a další neobvyklé části kůže;
 • na bradavice u dětí mladších 4 let.

Je použitá směs dimetyléteru a propanu stejně účinná jak tekutý dusík používaný lékaři?

Wartner Kryoterapie je založený na stejném principu jako zmrazování, které používají lékaři. Klinické studie prokázaly, že je stejně účinný jako zmrazování tekutým dusíkem.

Klinická studia porovnávající účinnost, toleranci a bezpečnost 2 typů kryoterapie (tekutý dusík (LN) a dimetyléter/propan (DMEP)) byla provedena na 124 pacientech (174 bradavic). Design studie: randomizovaná, multicentrovaná, kontrolovaná klinická studia s jedním slepým posouzení. Závěr: výsledky ukázaly, že obě mrazicí směsi byly >90% účinné. Tekutý dusík má teplotu -196 °C, zatímco směs DMEP -57 °C, čímž je mnohem méně pravděpodobné, že dojde k hlubokému tkáňovému poškození.

 

Dermatologové potvrzují bezpečnost Wartner Kryoterapie 2. generace: „účinnost zmrazovací směsi v přípravku Wartner Kryoterapie je stejně účinná jako běžně používaný tekutý dusík (= lékařská metoda). V případě ztvrdlé kůže je jemným opilováním ztvrdlá kůže odstraněna a účinně aplikována směs přípravku Wartner Kryoterapie“ – Dr. I. H. Boersma, dermatolog, Nemocnice Albert Schweizer, Zwijndrecht, Nizozemsko.

„Účinnost Wartner Kryoterapie 2. generace je srovnatelná s klasickou technikou (tekutý dusík = lékařská metoda) v každém ohledu, efekt zmrazení je podobný zmrazení tekutým dusíkem, lze trochu pomaleji (20" aplikace namísto 3" aplikace), což myslím je bezpečnější a méně bolestivé“ – Dr. J. M. Gray, dermatolog, Paříž, Francie.

Jakou teplotu dosahuje Wartner Kryoterapie?

Wartner Kryoterapie dosahuje na pokožce teplotu -50 °C, což je nejchladnější terapeutická teplota na trhu z všech volně prodejních přípravků kryoterapie.

Budu mít po použití Wartner Kryoterapie jizvu?

Pokud se budete řídit pokyny uvedenými v příbalovém letáku, nezůstanou vám po použití Wartner Kryoterapie žádné jizvy. Můžete pozorovat rozdílné zbarvení kůže, které postupně zmizí.

Pokud mám více bradavic pravých a veruk, mohu je ošetřit všechny najednou?

Nikoliv, pokud máte více bradavic nebo veruk vedle sebe, hlavně na rukou nebo na prstech, ošetřete vždy pouze jednu z nich. Další bradavice ošetřujte vždy jednotlivě s odstupem 2 týdnů mezi jednotlivými aplikacemi.

Na jak dlouho mám zatlačit aplikátor do ventilu nádobky?

Aplikační držák s pěnovým aplikátorem zatlačte do ventilu nádobky s aerosolem na 3 sekundy.

Mohu okamžitě přiložit nasáknutý pěnový aplikátor na bradavici nebo veruku?

Nikoliv. Po zatlačení aplikačního držáku s pěnovým aplikátorem do ventilu nádobky s aerosolem na 3 sekundy počkejte před lokální aplikací 20 sekund. Teplota aplikované směsi se sníží, čímž se zajistí vyšší účinnost přípravku Wartner Kryoterapie.

Jak dlouho mám aplikovat nasáknutý pěnový aplikátor na bradavici nebo veruku?

 • Bradavice: 20 sek.
 • Veruky: 40 sek.

Kolikrát mohu použít pěnový aplikátor?

Každý pěnový aplikátor může být použitý pouze jednou a po použití ho znehodnoťte. Počkejte 2 minuty po aplikaci, než pěnový aplikátor odstraníte. Nepoužívejte pěnový aplikátor opakovaně, aby nedošlo k opětovnému infikování papilomavirem.

Kolik bradavic nebo veruk na rukou či nohou mohu ošetřit současně?

Jednou aplikací Wartner Kryoterapie může být ošetřena pouze jedna bradavice na ruce nebo na noze.

Jak často mohu použít Wartner Kryoterapii?

Na jednu bradavici nebo veruku můžete použít 3 aplikace Wartner Kryoterapie v 2 týdenních intervalech mezi jednotlivými aplikacemi.