Samoléčba bradavic a veruk - Wartner
zde se nacházíte:
Index > O bradavicích a verukách

Běžná kožní infekce

Bradavice a veruky jsou nejběžnější typy kožní infekce. Jedná se o neškodné výrůstky na kůži vyvolané lidským papilomavirem (HPV). Virus stimuluje kožní buňky k rychlému bujení. Jsou velmi lehce přenosné a často vznikají při oslabení imunitního systému organismu. Mohou se přenášet z člověka na člověka nebo u dané osoby z jednoho místa na druhé, a to přímým kontaktem s infikovanou oblastí.

   Přibližně 1 z 5 rodin se setkala s bradavicemi ve své rodině v průběhu posledních 2 let [1].

   Klíčovými faktory vyvolávajícími infekci jsou poškozená pokožka, osobní predispozice a oslabený imunitní systém [2].

   Přibližně 10 % dětí ve věku 2 – 12 let má bradavice, ve věku 16 – 18 let se bradavice vyskytují až u 15 – 20 % dětí [3].

Nejběžnější typy bradavic a veruk

Pravé bradavice se obvykle vyskytují na rukou, kolenech a loktech. Na povrchu jsou drsné a svým vzhledem připomínají květák.

Veruky jsou podobné bradavicím pravým, ale s tím rozdílem, že se vyskytují na chodidlech nebo na spodní straně prstů nohou. Obvykle jsou více ploché, na povrchu překryté ztvrdlou kůží. Při chůzi jsou vystaveny tlaku a mohou být více bolestivé.

Léčba bradavic a veruk

Přibližně 50 % bradavic a veruk zmizí do dvou let samo, bez léčby. Ale protože jejich bujení a šíření je způsobeno virem, tělo si nakonec časem vybuduje odolnost, což způsobí jejich zmizení. Ale to může trvat měsíce nebo roky. Bradavice a veruky jsou však nakažlivé a mohou být rozšířeny na další části těla či na jiné lidi. To je důvod, proč by měly být léčeny co nejdříve.

Navíc bradavice mohou být nevzhledné a nepříjemné. Veruky mohou být bolestivé, protože je na ně při chůzi vytvářen tlak. Léčba snižuje riziko jejich šíření.

Jak se zbavit
bradavic a veruk

V podstatě existují dvě možnosti, jak se bradavic a veruk zbavit. Potíráním bradavic kyselými přípravky nebo chirurgickým odstraněním odborníkem pomocí laseru, vypálením nebo zmrazením kapalným dusíkem (kryoterapie).

Domácí léčba dostupnými volně prodejnými přípravky může trvat dlouho a nemusí být pohodlná. Wartner Kryoterapie představuje bezpečnou a účinnou možnost domácí léčby založené na stejné technologii zmrazování, kterou používají lékaři. Jedná se o účinný a rychlý postup, který umožňuje odstranit bradavice a veruky zmrazením obvykle už po první aplikaci přípravku.

Liečba kryoterapii Liečba kyselinou